Обласна бібліотека для дітей м.Тернопіль
Для тих хто іде в школу:


 
Дивимось Слухаємо Граємось Читаємо Працюємо
Розгадуємо Цікавимось


Для дітей » Для тих хто іде в школу » Розповіді про тварин » Лисиця
 ЛИСИЦЯ
    Мабуть, кожен на запитання: хто із звірів найхитріший? - відповість - лисиця. Про тямковитість лисиці, про її витівки розповідається в казках, легендах, байках.
    Лапи в лисиці на зиму обростають густою пухнастою шерстю. З неї видно лише кінчики пазурів.
    Лисиця взимку, ніби у валянках, і лапки їй не мерзнуть навіть у сильні морози.
    Відомо більше 10 видів лисиць.
      Серед них - лисиця пустельна (фенек), лисиця полярна (песець), лисиця звичайна та ін. 
    Ці тварини живуть в Європі, Азії, Північній Америці та Північній Африці. Завезено їх і до Австралії. В Україні, практично в усіх природних зонах, водиться лисиця звичайна, або руда. Полюбляє вона переважно відкриті місцевості, що перемежовуються гаями, перелісками та байраками.
 
Лисиця-хитрунка    
     Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить не ворухнеться, ніби мертва. Підлетить поцікавитись сорока чи ворона - дивись і попаде хитрунці в лапи. 
         
    Тіло лисиці вкрите густою шерстю яскраво-рудого забарвлення. Через колір свого хутра ця тварина і отримала назву «лисиця» (лис жовтуватий, рудий). Хутро лисиці дуже цінується і тому з давніх-давен на неї полюють. Заради хутра цих тварин розводять на звірофермах. Зазвичай, це різновиди лисиці звичайної: чорно-бурі, сріблясто-чорні та платинові.
     Завдяки довгому пухнастому хвосту створюється враження, що тваринка ця більша, ніж насправді. Але лисиця невелика. Довжина її тіла 50 - 90 сантиметрів, хвоста 40 - 60 сантиметрів. А важить вона усього 4 - 5 кілограмів.

Лисиця-танцівниця
 Лисиця дуже любить поласувати мишами. А щоб спіймати мишку, їй часто доводиться добре пострибати - здалеку її рухи нагадують елегантний танок.
    Чи чули ви коли-небудь про танець фокстрот? Його назва так і перекладається - лисячий танець.
    
    Лисиця має добрий слух і нюх, гарну пам'ять - найменші зміни в звичайній обстановці помічає одразу і виявляє необхідну обережність. Добре плаває, стрибає.
    Основна їжа лисиці - мишовидні гризуни (миші, полівки). За рік вона знищує їх декілька тисяч. Не відмовляється і від зайців, ящірок, жуків, птахів, зокрема свійських. А ще дбає про вітаміни: їсть суниці, чорниці, яблука, виноград. Полювати виходить увечері.
 
Цікаво знати
    Лапи в лисиці на зиму обростають густою пухнастою шерстю. З неї видно лише кінчики пазурів. Лисиця взимку, ніби у валянках, і лапки їй не мерзнуть навіть у сильні морози.
    
    Свої нори лисиця риє у балках, чагарниках, лісосмугах, а то й просто в полі. В норах робить додаткові тунелі та запасні ходи, де переховується від переслідування, негоди і під час виведення малят. Часто лисиці займають нори інших звірів - борсуків, бабаків.
    Раз на рік у норі лисиці з'являються лисенята. Іноді їх буває більше 10. Вони сліпі, глухі, вкриті темно-бурою шерстю. Півтора місяця лисиця годує малят молоком. у цей час вона не виходить із нори. Чотиримісячні лисенята стають самостійними і покидають батьків. Відтоді молоді і старі лисиці починають вести одиноке бродяче життя. До наступної весни.
    Живуть лисиці 10-15, у неволі - до 25 років.
 dity.odb.te.ua © 2011-2024